Vnitřní dítě

Vnitřní dítě je v každém z nás. Můžeme vlastně říci, že je to část naší duše, která je zodpovědná za naše vzpomínky, radostné prožívání, kreativitu, pocity, životní sílu a schopnost navazovat vztahy. Každá bolestná událost, každé trauma a ponížení naše vnitřní dítě zraní. Ke každému traumatu patří jedno zraněné vnitřní dítě. Proto můžeme mít v sobě i velké množství zraněných dětí.

Člověk pak nemá sílu řešit každodení problémy, nedává najevo své pocity, neumí se smát, tvořit, upadá do depresí apod. V každém věku dítěte se máme některé věci naučit a pokud nám to rodina neumožní, ovlivńuje nás takové zranění na celý život. Např ve věku kojence se máme naučit, že svět je bezpečné místo pro život a navazujeme pevný vztah s matkou popř.jinou osobou, která o nás pečuje. Jestliže se nám v tomto věku takového poznání nedostane, nemusíme v dospělosti umět navázat plnohodnotný vztah.

Při terapii vnitřního dítěte můžeme pracovat pomocí vizualizace nebo rozhovoru. Při vizualizaci se Vy sami v představě spojujete se zraněným vnitřním dítětem a sami ho léčíte. Touto vizualizací Vás slovně provázím a zajišťuji Vám podporu a dohled, tedy Vaše bezpečí. Po té následuje rozebrání situace.

Někteří lidé jsou velmi roztěkaní a neumí se zklidnit a dosáhnout vizualizace, pak zraněné vnitřní dítě uzdravujeme na základě postupného rozebírání situace, která Vám ublížila. Uvědomujete si negativní pocity, které jste měli a  učíte se je pochopit a zpracovat.

Když začneme pracovat se svým dítětem, můžeme procházet všemi fázemi truchlení. Naše vnitřní dítě může cítit zármutek v reakci na původní ztrátu a smutek pro své nenaplněné potřeby. Prožívá bolest, žal a překonává limity a omezení, které mu předali rodiče. Je smutné, když rozpouští bolest, kterou zdědilo i z předchozích generací.

Po ošetření zraněného vnitřního dítěte přichází úleva a změna kvality života k lepšímu.


Fáze truchlení:

Ke každému životu patří radosti, ale také ztráty. Mohou to být naprosté maličkosti či traumatické události. Ztrácíme své blízké v důsledku úmrtí nebo rozvodu. Můžeme ztratit práci nebo majetek. A když  onemocníme nebo se zraníme, opět tím něco ztrácíme. Ztrácíme důvěru, klid, sebevědomí, přátele aj.

1.fáze truchlení = PANICKÁ HRŮZA

V této fázi si dovolíme prožívat strach a nepopíráme své pocity ze situace.

2.fáze truchlení = SMLOUVÁNÍ

Tehdy se už snažíme svůj strach ovládnout. Smlouvání může být na rozumovém základě nebo iracionální.

Např. po nehodě slibujeme, že nebudeme jezdit rychle, že budeme hodní. Ono to nefunguje a dostáváme vtek.

3.fáze truchlení = HNĚV

Když přestaneme popírat svou ztrátu, pohybujeme se mezi těmito třemi fázemi. Postupně se vyčerpáme a dostáváme se do čtvrté fáze.

4.fáze truchlení = BEZMOC

Přes toto zoufalství se dostáváme k přijetí celé situace a toto přijetí je 5.fáze.

5.fáze truchlení = PŘIJETÍ

Cítíme smutek nad ztrátou, ale život jde dál.





Božena Špačková, Polička
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky